Bal Charytatywny


dla Chorych

W sobotę 22 lutego 2020 roku w Leśnie koło Brus
w województwie pomorskim, odbyła się jedna z największych imprez charytatywnych
w Polsce – bal karnawałowy.

W czasie balu dobroczynnego zbierano fundusze na leczenie chorych dzieci z okolic Brus, oraz na działalność „Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum” w Chojnicach, a także na zakup sprzętu sportowego dla ministranckiego klubu OMKS „Orlik” istniejącego przy klasztorze Sióstr Franciszkanek w Orliku.

Pomysłodawcą balu był o. Arkadiusz Czaja, były wieloletni artysta estrady – prestidigitator i wspólnota rodziców ministrantów. W organizację włączyło się bardzo wielu ludzi. Patronat nad imprezą objęło ponad 20 instytucji.

To wielkie wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą
w kaplicy klasztornej w Orliku pod przewodnictwem o. Dydaka Mientkiego, który również wygłosił homilię. W Eucharystii uczestniczyli: o. Arkadiusz Czaja i ks. Franciszek Stosik oraz licznie zgromadzeni wierni, wśród nich także artyści. Modlono się w intencji chorych dzieci, a także za rodziny i wszystkich uczestników balu oraz artystów.

Po Mszy Świętej wszyscy udali się na salę „Przystań Aga”
w Leśnie. Obecnych na balu przywitał o. Arkadiusz, do przywitań dołączył się ks. Proboszcz Damian Drozdowski, Burmistrz Brus Witold Ossowski i Agnieszka Zblewska przedstawicielka wspólnoty rodziców ministrantów. Po wspólnej modlitwie rozpoczęła się część artystyczna. Na uczestników balu czekało sporo atrakcji artystycznych, ale także kulinarnych. Nad menu balu czuwał mistrz kuchni, Renata Kurs wraz z zespołem.
Należy podkreślić, że bal był bezalkoholowy.

Na imprezie dobroczynnej pojawiły się znane osoby, takie jak Krystyna Giżowska z mężem, Paweł Burczyk z żoną i rodziną, artyści iluzji Oriano i Duo Paulo z rodzinami, którzy są laureatami prestiżowych, międzynarodowych konkursów,
a także znani dyrygenci chórów, wśród nich Honorata Siergun
z mężem i rodziną, Piotr Karczewski z małżonką, który jest doradcą Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wyjątkowym wydarzeniem balu był koncert znanej i cenionej
w Polsce oraz na świecie piosenkarki Krystyny Giżowskiej, która porwała wszystkich do tańca i do wspólnego śpiewu. Uczestnicy gromkimi oklaskami nie pozwalali zakończyć koncertu,
co spowodowało, że Gwiazda sześciokrotnie bisowała.
Po występie wspólnie z wszystkimi bawiła się na balu.

Kolejną gwiazdą był znany i ceniony aktor teatralny oraz filmowy Paweł Burczyk, który rozbawiał uczestników skeczami
i dowcipami.

Wielkie zainteresowanie wzbudziły pokazy iluzji w wykonaniu światowej sławy iluzjonistów. Artysta „Oriano” zaprezentował program z pojawiającymi się gołąbkami, obręczami i kartami,
a także wiele jeszcze innych sztuczek. Natomiast „Duo Paulo” zaprezentował iluzję z przebijaniem skrzyni z asystentką
w środku.

Co pewien czas odbywały się licytacje darów, prowadzone przez aktora Pawła Burczyka oraz mistrza iluzji Pawła Czaję, którzy profesjonalnie i z humorem zachęcili do nabywania za jak największą sumę ofiarowanych na aukcję rzeczy. Licytowano m.in. pióro i obraz przekazane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, które w imieniu Prezydenta przekazał Piotr Karczewski.
Na aukcje również ofiarowali dary: Premier Rządu Mateusz Morawiecki, Senator Bogusława Orzechowska, Poseł Zbigniew Babalski, Radny Powiatu Ostródzkiego Zbigniew Zabłocki, Radny Miasta Miłakowa Józef Pełka, Burmistrz Brus Witold Ossowski, piłki z autografami prezesa PZPN Zbigniewa Bońka i drużyny Lechii Gdańsk, płyty z autografami Krystyny Giżowskiej i Macieja Miecznikowskiego, oraz obrazy i rzeźby cenionych artystów,
a także wiele jeszcze innych pięknych i cennych przedmiotów.

Po świt do tańca przygrywał zespół z Trójmiasta „Dama Band”, który w swoim składzie ma artystów, grających w przeszłości razem z gwiazdami Polskiej Estrady.

Beata Bruska – Włosek
zdjęcia: organizatorzy

zdjęcia

Leśno; Brusy