Aktualności

Przełożeni zakonów męskich spotkali się on-line

W czwartek 12 listopada 2020 roku, odbyło się w formie zdalnej przesunięte z października 145 zebranie plenarne KWPZM w Polsce. Brało w nim udział przynajmniej 61 przełożonych (taka była maksymalna liczba uczestników w trakcie obrad).

Relacja z poszukiwań sług Bożych Sióstr Katarzynek

W piątek 30. października 2020 roku, po dwóch tygodniach poszukiwań, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, zakończyliśmy czynności poszukiwawczo-badawcze sług Bożych sióstr katarzynek: Krzysztofy Marty Klomfass, Liberii Marii Dominik i Generosy Marii Bolz, które w 1945 roku zostały zamordowane przez żołnierzy Armii Czerwonej w Olsztynie. Siostry były pochowanych bez mogił na dawnym cmentarzu a obecnie w Parku Miejskim w Olsztynie.

Krzyż San Damiano zatrzymał się w Sinalundze…

Nasza wspólnota tercjarska miała gościć przez tylko dwa tygodnie, od 24 października do 7 listopada 2020, kopię krzyża San Damiano. Ponieważ we Włoszech utrzymuje się duża liczba zarażonych, władze regionalne FZŚ zdecydowały zatrzymać chwilowo dalszą peregrynację Krzyża w innych wspólnotach. W ten sposób otrzymaliśmy od Boga, za pośrednictwem św. Franciszka, dodatkowy czas łaski, bo Ikona San Damiano pozostaje w naszym konwencie na czas bliżej nieokreślony.

Odsłonięcie tablicy poświęconej o. Grzegorzowi Gdańskiemu OFM

Na ścianie klasztoru pojawiła tablica poświęcona o. Grzegorzowi Gdańskiemu OFM, założycielowi franciszkańskiej wspólnoty w Wejherowie. Historia jego życia jest ściśle związana z zakładanym w XVII w. przez Jakuba Wejhera nowym mieście

Peregrynacja Krzyża Świętego Damiana w Sinalundze

W sobotę 23 października br. dotarła do naszej wspólnoty kopia ikony Krzyża San Damiano. Kopia ta peregrynuje, z przerwami spowodowanymi przez Covid – 19, po wspólnotach FZŚ Toskanii już od zeszłego roku, aby podkreślić zbliżającą się rocznicę 800-lecia Reguły życia franciszkańskiego. Obecność tego specyficznego Krzyża ma pobudzić wiarę, odwagę, zaangażowanie oraz umocnić tercjarzy i nas wszystkich, w wypełnianiu woli Bożej, odpowiadając sobie na pytanie, które zadawał św. Biedaczyna. Mamy, zaczynając od spotkania z Chrystusem na krzyżu, odbudować i odnowić Jego dom, którym jest Kościół.

Krótka relacja z poszukiwania grobów Służebnic Bożych

Do tej pory odkryliśmy 11. grobów, wśród nich nie ma jeszcze sług Bożych sióstr katarzynek, które Ojciec Święty Franciszek ogłosi błogosławionymi.

Peregrynacja Krzyża Świętego Damiana w Toskanii

„Co do mnie, to nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat dla mnie stał się ukrzyżowany, a ja dla świata”. Te słowa zaczerpnięte z kanonicznego Listu świętego Pawła do Galatów (6,14) znakomicie korespondują z wydarzeniem, jakie w ostatnim czasie przeżywała społeczność Chianciano Terme, przede wszystkim zaś tercjarze.

Siostra Śmierć – śp. o. Grzegorz Bernard Błoch OFM

19 października 2020 roku, o godz. 18.15, w wieku 87 lat, w 67 roku życia zakonnego i 62 roku kapłaństwa, zmarł w klasztorze w Poznaniu

śp. O. Grzegorz Bernard Błoch OFM.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie!

8/299