24 listopada 2017
Jarocin

Data dodania: 2009-02-27 / Data modyfikacji: 2014-06-04

jarocinopis

Klasztor Franciszkanów
ul. ul. Franciszkańska 3
63-200 Jarocin
tel. (062)747-24-42

Strona internetowa klasztoru w Jarocinie

W 1934 r. rozpoczęła się budowa Niższego Seminarium Duchownego w Jarocinie. W 1938 r. budynki były na tyle gotowe, że zakonnicy mogli już w nich zamieszkać. Wybuch II wojny światowej spowodował nie tylko przerwę w dziele budowy, ale zamianę budynku na cele wojenne okupanta hitlerowskiego. Niemcy umieścili w klasztorze "Arbeitsamt", ośrodek zdrowia, biura wojskowe, magazyn sprzętu lotniczego.

Po zakończeniu działań wojennych powrócili zakonnicy do Jarocina w lutym 1945 r. Natomiast już w 1947r. zdołali uruchomić Niższe Seminarium, które działało tutaj do 1952 r., kiedy to władze państwowe rozwiązały prawie wszystkie niższe seminaria duchowne. Wówczas część budynku została zajęta na cele szkolnictwa państwowego, natomiast w części pozostawionej zakonnikom urządzono nowicjat. Służba Boża odbywała się w kaplicy-baraku, zbudowanym jeszcze przed wojną. Kaplica została spalona w tajemniczych okolicznościach w 1959r. Odtąd wszystkie nabożeństwa były odprawiane na korytarzach klasztornych. Tymczasem w 1961 r. została przy placówce jarocińskiej erygowana parafia. Stało się to podstawą do wszczęcia starań o pozwolenie na budowę nowej świątyni. Starania te zostały uwieńczone powodzeniem i w 1976 r. rozpoczęła się budowa, która w krótkim stosunkowo czasie została szczęśliwie doprowadzona do końca.

W 1984 r. placówka jarocińska obchodziła 50-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe zaszczycił swoją obecnością Prymas Polski, Jego Eminencja Józef Kardynał Glemp.Franciszkanie
Poleć stronę franciszkanie.net
Poleć naszą witrynę swoim znajomym


Franciszkanie
Polecamy
Franciszkańskie Liceum Ogólnokształcące
FRANCISZKAŃSKA BURSA DLA MŁODZIEŻY MĘSKIEJ - OLSZTYN
Instytut Świecki Misjonarek Królewskości Chrystusa
Liceum Franciszkańskie w Toruniu
1% podatku na szkoły franciszkańskie

Tapety na pulpit
Franciszkanie
Refleksje

Pokój i dobro!

Franciszkanie