27 lipca 2017
Jarocin

Data dodania: 2009-02-27 / Data modyfikacji: 2014-06-04

jarocinopis

Klasztor Franciszkanów
ul. ul. Franciszkańska 3
63-200 Jarocin
tel. (062)747-24-42

Strona internetowa klasztoru w Jarocinie

W 1934 r. rozpoczęła się budowa Niższego Seminarium Duchownego w Jarocinie. W 1938 r. budynki były na tyle gotowe, że zakonnicy mogli już w nich zamieszkać. Wybuch II wojny światowej spowodował nie tylko przerwę w dziele budowy, ale zamianę budynku na cele wojenne okupanta hitlerowskiego. Niemcy umieścili w klasztorze "Arbeitsamt", ośrodek zdrowia, biura wojskowe, magazyn sprzętu lotniczego.

Po zakończeniu działań wojennych powrócili zakonnicy do Jarocina w lutym 1945 r. Natomiast już w 1947r. zdołali uruchomić Niższe Seminarium, które działało tutaj do 1952 r., kiedy to władze państwowe rozwiązały prawie wszystkie niższe seminaria duchowne. Wówczas część budynku została zajęta na cele szkolnictwa państwowego, natomiast w części pozostawionej zakonnikom urządzono nowicjat. Służba Boża odbywała się w kaplicy-baraku, zbudowanym jeszcze przed wojną. Kaplica została spalona w tajemniczych okolicznościach w 1959r. Odtąd wszystkie nabożeństwa były odprawiane na korytarzach klasztornych. Tymczasem w 1961 r. została przy placówce jarocińskiej erygowana parafia. Stało się to podstawą do wszczęcia starań o pozwolenie na budowę nowej świątyni. Starania te zostały uwieńczone powodzeniem i w 1976 r. rozpoczęła się budowa, która w krótkim stosunkowo czasie została szczęśliwie doprowadzona do końca.

W 1984 r. placówka jarocińska obchodziła 50-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe zaszczycił swoją obecnością Prymas Polski, Jego Eminencja Józef Kardynał Glemp.Franciszkanie
Poleć stronę franciszkanie.net
Poleć naszą witrynę swoim znajomym


Franciszkanie
Polecamy
Pielgrzymka brodnicka 2017
James Maniackal w Kadynach
Franciszkańskie Liceum Ogólnokształcące
FRANCISZKAŃSKA BURSA DLA MŁODZIEŻY MĘSKIEJ - OLSZTYN
Instytut Świecki Misjonarek Królewskości Chrystusa
Liceum Franciszkańskie w Toruniu
1% podatku na szkoły franciszkańskie

Tapety na pulpit
Franciszkanie
Refleksje

Chwalcie i błogosławcie mojego Pana, dziękujcie Mu, i służcie z wielką pokorą.
(św. Franciszek z Asyża)

Franciszkanie