30 maja - Wejherowo - w Sanktuarium pasyjno-maryjnym odpust Trójcy Przenajświętszej
Miłakowo

Data dodania: 2009-02-27 / Data modyfikacji: 2010-01-05

opismilakowo

Klasztor Franciszkanów
ul. M. Kopernika 3
14-310 Miłakowo
tel. (089) 758-59-20
Parafia (089) 758-59-24
Strona internetowa

W sierpniu 1945 r. o. Otton Folta OFM z Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, były kapelan wojskowy, przejął poprotestancki kościół w Boguchwałach - miejscowości leżącej na terenie parafii Miłakowo, dekanat Orneta.

Stało się tak dlatego, że kościół katolicki pw. Świętego Krzyża w samym Miłakowie, jak również plebania, zostały w czasie działań wojennych w 1945 r. poważnie uszkodzone. Następca o. Ottona, o. Atanazy Piątkowski, wyremontował częściowo świątynię Świętego Krzyża oraz plebanię i we wrześniu 1947 r. osiadł w Miłakowie. Równocześnie zostały przejęte na cele kultu katolickiego świątynie poprotestanckie w Książniku, Włodawie i drugi kościół w Miłakowie pw. św. Elżbiety.

Duszpasterzem, który wywarł szczególny wpływ na duchowość parafii miłakowskiej był o. Konstancjusz Włodyka.
W ciągu 30 lat pracy (1948­1978) zorganizował życie parafialne prawie od podstaw i postawił je na wysokim poziomie. Oprócz funkcji proboszcza pełnił także urząd wice dziekana (1965-1978). Ponieważ parafia w Miłakowie była zbyt rozległa, przeto postarał się o utworzenie odrębnej parafii w Boguchwałach, z kościołem filialnym we Włodawie. Aktualnie na terenie parafii miłakowskiej znajdują się trzy świątynie: Podwyższenia Krzyża Świętego, św. Elżbiety z Turyngii w Miłakowie, i kościół filialny w Książniku.
Wymienione świątynie, w dużym stopniu zniszczone w czasie działań wojennych w 1945 r., zostały wyremontowane dzięki staraniom o. Konstancjusza Włodyki. Administrator apostolski diecezji warmińskiej, bp Tomasz Wilczyński, pismem z dnia 30 października 1958 r. wyraził zgodę na erygowanie domu zakonnego przy kościele Świętego Krzyża w Miłakowie. Natomiast 3 maja 1971 r. została podpisana umowa pomiędzy biskupem Józefem Drzazgą a prowincjałem o. Florentynem Piwoszem o erygowaniu formalnego domu zakonnego i wieczystym oddaniu zakonowi parafii w Miłakowie. Po utworzeniu w 1991 r. Prowincji św. Franciszka z Asyżu dom zakonny w Miłakowie wraz z parafią wszedł w skład nowej prowincji. Placówka w Miłakowie ma charakter wybitnie duszpastersko-parafialny. Przy kościele działają: FRA, FZŚ, Żywy Różaniec, grupa ministrantów i lektorów.Franciszkanie
Poleć stronę franciszkanie.net
Poleć naszą witrynę swoim znajomym


Franciszkanie
Polecamy
Koronacja Toruń 2015
Pielgrzymka do Ziemi Świętej
Kapituła Generalna 2015
Rok Życia Konsekrowanego
Zostań franciszkaninem
Franciszkańskie Technikum
Franciszkańskie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu

FRANCISZKAŃSKA BURSA DLA MŁODZIEŻY MĘSKIEJ - OLSZTYN
Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej
Tapety na pulpit
Franciszkanie
Refleksje

Synu, jeżeli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenie! (Syr 2,1)

Franciszkanie