23 listopada 2017
Miłakowo

Data dodania: 2009-02-27 / Data modyfikacji: 2010-01-05

opismilakowo

Klasztor Franciszkanów
ul. M. Kopernika 3
14-310 Miłakowo
tel. (089) 758-59-20
Parafia (089) 758-59-24
Strona internetowa

W sierpniu 1945 r. o. Otton Folta OFM z Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, były kapelan wojskowy, przejął poprotestancki kościół w Boguchwałach - miejscowości leżącej na terenie parafii Miłakowo, dekanat Orneta.

Stało się tak dlatego, że kościół katolicki pw. Świętego Krzyża w samym Miłakowie, jak również plebania, zostały w czasie działań wojennych w 1945 r. poważnie uszkodzone. Następca o. Ottona, o. Atanazy Piątkowski, wyremontował częściowo świątynię Świętego Krzyża oraz plebanię i we wrześniu 1947 r. osiadł w Miłakowie. Równocześnie zostały przejęte na cele kultu katolickiego świątynie poprotestanckie w Książniku, Włodawie i drugi kościół w Miłakowie pw. św. Elżbiety.

Duszpasterzem, który wywarł szczególny wpływ na duchowość parafii miłakowskiej był o. Konstancjusz Włodyka.
W ciągu 30 lat pracy (1948­1978) zorganizował życie parafialne prawie od podstaw i postawił je na wysokim poziomie. Oprócz funkcji proboszcza pełnił także urząd wice dziekana (1965-1978). Ponieważ parafia w Miłakowie była zbyt rozległa, przeto postarał się o utworzenie odrębnej parafii w Boguchwałach, z kościołem filialnym we Włodawie. Aktualnie na terenie parafii miłakowskiej znajdują się trzy świątynie: Podwyższenia Krzyża Świętego, św. Elżbiety z Turyngii w Miłakowie, i kościół filialny w Książniku.
Wymienione świątynie, w dużym stopniu zniszczone w czasie działań wojennych w 1945 r., zostały wyremontowane dzięki staraniom o. Konstancjusza Włodyki. Administrator apostolski diecezji warmińskiej, bp Tomasz Wilczyński, pismem z dnia 30 października 1958 r. wyraził zgodę na erygowanie domu zakonnego przy kościele Świętego Krzyża w Miłakowie. Natomiast 3 maja 1971 r. została podpisana umowa pomiędzy biskupem Józefem Drzazgą a prowincjałem o. Florentynem Piwoszem o erygowaniu formalnego domu zakonnego i wieczystym oddaniu zakonowi parafii w Miłakowie. Po utworzeniu w 1991 r. Prowincji św. Franciszka z Asyżu dom zakonny w Miłakowie wraz z parafią wszedł w skład nowej prowincji. Placówka w Miłakowie ma charakter wybitnie duszpastersko-parafialny. Przy kościele działają: FRA, FZŚ, Żywy Różaniec, grupa ministrantów i lektorów.Franciszkanie
Poleć stronę franciszkanie.net
Poleć naszą witrynę swoim znajomym


Franciszkanie
Polecamy
Franciszkańskie Liceum Ogólnokształcące
FRANCISZKAŃSKA BURSA DLA MŁODZIEŻY MĘSKIEJ - OLSZTYN
Instytut Świecki Misjonarek Królewskości Chrystusa
Liceum Franciszkańskie w Toruniu
1% podatku na szkoły franciszkańskie

Tapety na pulpit
Franciszkanie
Refleksje

Święte Posłuszeństwo zawstydza wszelkie cielesne i grzeszne pożądania, utrzymuje ciało w umartwieniu, aby było posłuszne duchowi. (św. Franciszek z Asyżu)

Franciszkanie