30 lipca 2015
Osieczna

Data dodania: 2009-02-27 / Data modyfikacji: 2011-08-29

opisOsieczna

Klasztor Franciszkanów
ul. O. Ed.Frankiewicza 4
64-113 Osieczna
tel. (065)535-01-73

WWW

Klasztor franciszkanów (reformatów) sprowadził do Osiecznej w 1622 r. Adam Olbracht Przyjemski i osadził ich za miastem, przy kapliczce św. Walentego. Pierwszy drewniany klasztorek został wzniesiony ok. 1630 r. W 1680-82 zbudowano budynek murowany z fundacji Jana z Bnina Bnińskiego. Natomiast obecny kościół powstał w latach 1729-33 według projektu Pompeo Ferarriego. Przy budowie zatrudniony był brat Mateusz Osiecki.
Wyposażenie wnętrza rokokowe, wykonane w latach 1784-87 przez Antoniego Schultza z Rawicza, któremu pomagali bracia zakonni, snycerze a stolarze, Tomasz Mielnarski i Antoni Sikorski. Wnętrze świątyni urzeka prostotą i pięknem. Jest to klasyczny przykład architektury "reformackiej". W kościele i klasztorze znajduje się kilkadziesiąt płócien, przeważnie o tematyce franciszkańskiej. Na uwagę zasługują obrazy pędzla znakomitego malarza, Franciszka Smuglewicza, a szczególnie krucyfiks w głównym ołtarzu.
W kościele znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Bolesnej tzw. Osieckiej, koronowany koronami papieskimi przez arcybiskupa metropolitę poznańskiego Jerzego Strobę 5 VIII 1979 r. Oprócz tego w bocznym ołtarzu znajduje się łaskami słynący obraz św. Walentego kapłana i męczennika, czczonego tutaj od niepamiętnych czasów. W 1834r. rząd pruski skasował klasztor. Franciszkanie powrócili do niego w 1861 r., by z polecenia arcybiskupa Leona Przyłuskiego objąć kierownictwo domu księży emerytów. Od 1898 r. przebywał w klasztorze komisarz prowincjalny, były misjonarz apostolski w Konstantynopolu, o. Anastazy Szpręga. Po jego śmierci w 1911 r. opiekę nad kościołem i klasztorem sprawował, aż do odrodzenia Prowincji Niepokalanego Poczęcia o. Nilus Gierszewski.
Do wybuchu wojny światowej w klasztorze osieckim mieściło się studium filozofii. W czasie okupacji hitlerowskiej kościół został zamknięty a klasztor zamieniony na więzienie dla sióstr elżbietanek i osób świeckich. Wiele spośród nich zmarło tam z wycieńczenia i pracy ponad siły. Zniszczeniu uległy także niektóre paramenty kościelne, wyposażenie klasztoru, liczne starodruki z bogatej biblioteki klasztornej.
Po wojnie w klasztorze umieszczono nowicjat, który znajduje się tam do chwili obecnej, oraz przejściowo tzw. humaniorę, w której klerycy uzupełniali swoje wykształcenie średnie. Po pożarze, który miał miejsce w 1984 r., przeprowadzono gruntowny remont kościoła.Franciszkanie
Poleć stronę franciszkanie.net
Poleć naszą witrynę swoim znajomym


Franciszkanie
Polecamy
pielgrzymka brodnicka 2015
Koronacja Toruń 2015
Rok Życia Konsekrowanego
Zostań franciszkaninem
Franciszkańskie Technikum
Franciszkańskie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu

FRANCISZKAŃSKA BURSA DLA MŁODZIEŻY MĘSKIEJ - OLSZTYN
Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej
Tapety na pulpit
Franciszkanie
Refleksje

Święte Posłuszeństwo zawstydza wszelkie cielesne i grzeszne pożądania, utrzymuje ciało w umartwieniu, aby było posłuszne duchowi. (św. Franciszek z Asyżu)

Franciszkanie