14 grudnia 2017
Osieczna

Data dodania: 2009-02-27 / Data modyfikacji: 2011-08-29

opisOsieczna

Klasztor Franciszkanów
ul. O. Ed.Frankiewicza 4
64-113 Osieczna
tel. (065)535-01-73

WWW

Klasztor franciszkanów (reformatów) sprowadził do Osiecznej w 1622 r. Adam Olbracht Przyjemski i osadził ich za miastem, przy kapliczce św. Walentego. Pierwszy drewniany klasztorek został wzniesiony ok. 1630 r. W 1680-82 zbudowano budynek murowany z fundacji Jana z Bnina Bnińskiego. Natomiast obecny kościół powstał w latach 1729-33 według projektu Pompeo Ferarriego. Przy budowie zatrudniony był brat Mateusz Osiecki.
Wyposażenie wnętrza rokokowe, wykonane w latach 1784-87 przez Antoniego Schultza z Rawicza, któremu pomagali bracia zakonni, snycerze a stolarze, Tomasz Mielnarski i Antoni Sikorski. Wnętrze świątyni urzeka prostotą i pięknem. Jest to klasyczny przykład architektury "reformackiej". W kościele i klasztorze znajduje się kilkadziesiąt płócien, przeważnie o tematyce franciszkańskiej. Na uwagę zasługują obrazy pędzla znakomitego malarza, Franciszka Smuglewicza, a szczególnie krucyfiks w głównym ołtarzu.
W kościele znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Bolesnej tzw. Osieckiej, koronowany koronami papieskimi przez arcybiskupa metropolitę poznańskiego Jerzego Strobę 5 VIII 1979 r. Oprócz tego w bocznym ołtarzu znajduje się łaskami słynący obraz św. Walentego kapłana i męczennika, czczonego tutaj od niepamiętnych czasów. W 1834r. rząd pruski skasował klasztor. Franciszkanie powrócili do niego w 1861 r., by z polecenia arcybiskupa Leona Przyłuskiego objąć kierownictwo domu księży emerytów. Od 1898 r. przebywał w klasztorze komisarz prowincjalny, były misjonarz apostolski w Konstantynopolu, o. Anastazy Szpręga. Po jego śmierci w 1911 r. opiekę nad kościołem i klasztorem sprawował, aż do odrodzenia Prowincji Niepokalanego Poczęcia o. Nilus Gierszewski.
Do wybuchu wojny światowej w klasztorze osieckim mieściło się studium filozofii. W czasie okupacji hitlerowskiej kościół został zamknięty a klasztor zamieniony na więzienie dla sióstr elżbietanek i osób świeckich. Wiele spośród nich zmarło tam z wycieńczenia i pracy ponad siły. Zniszczeniu uległy także niektóre paramenty kościelne, wyposażenie klasztoru, liczne starodruki z bogatej biblioteki klasztornej.
Po wojnie w klasztorze umieszczono nowicjat, który znajduje się tam do chwili obecnej, oraz przejściowo tzw. humaniorę, w której klerycy uzupełniali swoje wykształcenie średnie. Po pożarze, który miał miejsce w 1984 r., przeprowadzono gruntowny remont kościoła.Franciszkanie
Poleć stronę franciszkanie.net
Poleć naszą witrynę swoim znajomym


Franciszkanie
Polecamy
Franciszkańskie Liceum Ogólnokształcące
Liceum Franciszkańskie w Toruniu
FRANCISZKAŃSKA BURSA DLA MŁODZIEŻY MĘSKIEJ - OLSZTYN
Instytut Świecki Misjonarek Królewskości Chrystusa
1% podatku na szkoły franciszkańskie

Tapety na pulpit
Franciszkanie
Refleksje

Chwalcie i błogosławcie mojego Pana, dziękujcie Mu, i służcie z wielką pokorą.
(św. Franciszek z Asyża)

Franciszkanie