Mary’s Meals, czyli posiłki Maryi w Polsce

Mary’s Meals, czyli posiłki Maryi w Polsce

W 2017 roku UNICEF zaalarmował, że w obliczu poważnego, a więc tzw. ostrego niedożywienia stoi aż 7,5 mln dzieci z 48 krajów na całym świecie. Dzieci dotknięte klęską głodu marzą właściwie tylko o jednym – skromnym posiłku każdego dnia. Dla wielu z nas to niewiele, dla nich –  wsparcie, wobec którego nie sposób znaleźć słów, aby wyrazić wdzięczność.nIstnieje wiele organizacji humanitarnych, które starają się polepszyć byt dzieci w najbiedniejszych krajach. Jedną z nich jest, prosta w swoich założeniach, działalność Mary’s Meals – od niedawna istniejąca także w Polsce.

Mary’s Meals to światowy ruch obywatelski zrzeszający ludzi, których łączy silne przekonanie, że żadne dziecko nie powinno być głodne. Misją tej organizacji jest wobec tego zapewnienie najmłodszym jednego posiłku w miejscu ich edukacji oraz zachęcanie tych, którzy mają więcej niż potrzebują, aby dzielili się z tymi, którym brakuje fundamentalnych przedmiotów codziennego użytku.

Rzeczona organizacja zakłada programy dożywiania w szkołach prowadzonych przez członków lokalnej wspólnoty mieszkańców. Gwarantowany jeden posiłek dziennie w miejscu edukacji to pierwszy krok do polepszenia ich sytuacji życiowej. Chodzi o to, by wraz z pomocą żywnościową pomóc najuboższym w zdobyciu wykształcenia, które pomoże im w przyszłości żyć w godziwych warunkach. Kampania Mary’s Meals rozpoczęła swoja działalność w 2002 roku. Wówczas Magnus MacFarlane-Borrow  odwiedził Malawi podczas klęski głodu, i spotkał młodą matkę o imieniu Emma, która umierała na AIDS. Kiedy Magnus zapytał najstarszego syna Emmy, Edwarda, jakie są jego marzenia, usłyszał: „Chciałbym mieć co jeść i kiedyś pójść do szkoły”. Dziś Mary’s Meals zapewnia ponad milion trzysta tysięcy  posiłków każdego dnia, dzieciom z siedemnastu krajów świata. Jeden posiłek dziennie kosztuje 35 gr. Roczny koszt wyżywienia jednego dziecka to około 70 zł. Liczy się każda pomoc. Cytując św. Matkę Teresę z Kalkuty: „Jeśli nie możesz nakarmić 100 osób, nakarm jedną.”

Mary’s Meals, jako się rzekło, rozpoczęło swoją działalność także w naszym kraju! Polska filia Mary’s Meals na początek wzięła pod swoje skrzydła dzieci ze szkoły w Liberii. Szacunkowo zatem opiekuje się 261 dziećmi. Każde wsparcie, nawet najmniejsze, będzie ogromną pomocą dla tych najmłodszych.

Więcej informacji o działalności polskiej filii można znaleźć na profilu facebookowym: @MarysMealsPolska oraz na www.marysmeals.pl

Interpolacja tekstu: Kacper Grys OFM