20 stycznia - im. br. Sebastian, fr. Fabian
Aktualności

Dziękczynienie przez poezję i modlitwę - Jarocin

Data dodania: 2011-05-05

Dziękczynienie przez poezję i modlitwę - Jarocin

Kilkadziesiąt osób zgromadzonych w piątkowy wieczór w kościele św. Antoniego Padewskiego dziękowało Bogu za beatyfikację Jana Pawła II. O życiu i nauczaniu Papieża przypomniała jarociniakom młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie.

Nad fenomenem Jana Pawła II zastanawiał się w świątyni ojciec Sofroniusz Rempuszewski, wikariusz parafii św. Antoniego Padewskiego, a zarazem katecheta w ZSP nr 1. - Dlaczego święty? Bo był Papieżem? Przecież wielu było przed nim, a tylko nieliczni dostąpili chwały ołtarza. A może, dlatego że był człowiekiem medialnym? A przecież gwiazd filmowych jest tak wiele, a jednak nikt ich nie stawia jako wzór - pytał zebranych franciszkanin. - Można by rozwiązania zagadki świętości szukać w nieskończoność. Tymczasem klucz do tajemnicy Papieża kryje się w usłyszanym fragmencie Ewangelii (J 21,15-19). On nie szukał siebie, ale Boga ukrytego w dziejach ludzkości, narodów i każdego spotkanego człowieka. Wychodził od Boga i szedł do ludzi, którzy szukali sensu swojego życia, cierpienia, codziennych zmagań. I szedł od ludzi do Boga niosąc w swojej modlitwie bóle, smutki, ale i radości, nadzieje rodzin, małżeństw, społeczeństw, młodych dziewcząt i chłopców. Taki On był. W pełni ludzki, a zarazem promieniujący blaskiem nie z tego świata. Bóg zamknął Jego życie jak księgę miotaną wiatrem, w której strona po stronie przesuwają się godziny, dni i lata. Jan Paweł Wielki napisał piątą Ewangelię swoim życiem. Życiem, które wciąż fascynuje, zadziwia i zaprasza: „Pójdź za mną".
Refleksja ojca Sofroniusza stanowiła część montażu słowno-muzycznego zatytułowanego „Pokolenie JP II". Wiersze, pieśni, najważniejsze wydarzenia z życiorysu, a także fragmenty z nauczania Papieża i Jego Testamentu, zostały uzupełnione prezentacjami multimedialnymi wyświetlanymi w prezbiterium. Całości dopełniała także dekoracja przy ołtarzu. Młodzież i ich opiekunowie zadbali o wszystkie detale. Każdej osobie już przy wejściu do kościoła przypinano białą wstążeczkę. Taką, jaką noszono na znak solidarności i żałoby po śmierci Jana Pawła II w kwietniu 2005 roku. Wszyscy otrzymywali też pamiątkową broszurkę, w której oprócz skróconego kalendarium życia i pontyfikatu Papieża - Polaka, znalazły się również mniej znane cytaty z papieskich homilii.
Spektakl został zaprezentowany po raz pierwszy w czasie rekolekcji wielkopostnych. Wtedy mogli go zobaczyć uczniowie. W piątek 29 kwietnia na wieczór poświęcony Janowi Pawłowi II zaproszono mieszkańców Jarocina oraz przedstawicieli władz samorządowych z powiatu i gminy. Refleksja i zaduma, której sprzyjała również atmosfera wnętrza kościoła rozświetlanego jedynie blaskiem świec, mieszała się z radością i wdzięcznością Bogu za możliwość bycia świadkami tego wyjątkowego pontyfikatu. Publiczność włączyła się do wspólnego wykonania „Pieśni o Wadowicach", „Góralu, czy ci nie żal?" i oczywiście ulubionej piosenki oazowej czyli „Barki". Symbolicznym zwieńczeniem wieczoru było położenie przez urodzoną w maju 2005 roku Zuzię Kowalską białej róży na zamkniętym Ewangeliarzu. Jako ostatni głos zabrał ojciec Marek Janus - proboszcz franciszkańskiej parafii, który podziękował uczniom, a także ich opiekunom - wicedyrektorce Iwonie Tobolskiej, nauczycielce języka polskiego Katarzynie Molińskiej oraz katechecie ojcu Sofroniuszowi - za stworzenie jarociniakom możliwości udziału w tym wyjątkowym „wieczorze refleksji, nadziei i miłości".

Dziękczynienie przez poezję i modlitwę - Jarocin
Dziękczynienie przez poezję i modlitwę - Jarocin
Dziękczynienie przez poezję i modlitwę - Jarocin
Dziękczynienie przez poezję i modlitwę - Jarocin
Dziękczynienie przez poezję i modlitwę - Jarocin
Dziękczynienie przez poezję i modlitwę - Jarocin

Franciszkanie
Poleć stronę franciszkanie.net
Poleć naszą witrynę swoim znajomym


Franciszkanie
Polecamy
Franciszkańskie Liceum Ogólnokształcące
Orszak Trzech Króli Miłakowo
Liceum Franciszkańskie w Toruniu
FRANCISZKAŃSKA BURSA DLA MŁODZIEŻY MĘSKIEJ - OLSZTYN
Instytut Świecki Misjonarek Królewskości Chrystusa
1% podatku na szkoły franciszkańskie

Tapety na pulpit
Franciszkanie
Refleksje

Synu, w sposób łagodny prowadź swe sprawy, a każdy, kto jest prawy, będzie cię miłował. (Syr 3,17)

Franciszkanie