Niedziela Palmowa w Woźnikach

W tym dniu 14 kwietnia na wszystkich Mszach św. zdaje się już po raz jedenasty Młodzież Franciszkańska uroczyście zaśpiewała opis Męki Pańskiej według św. Łukasza. Partię narratora poprowadził Kamil Koska z Kamieńca, Jezusa – o. Alojzy, a partie chórowe Nikola Koska z Kamieńca, Roksana Biber, Angelika Stefaniak, Olga Sosińska i Julia Buda z Woźnik, Zuzia Kandulska z Uścięcic, Jagoda i Natalia Konewka z Daków Mokrych, Basia i Hania Marcinkowskie z Karczewa. Przygotowaniem śpiewu od strony muzycznej zajęła się p. Mirosława Gendera i p. Anna Kaczmarek z Bukowca.

Po raz trzeci zaśpiewaliśmy także Mękę Pańską podczas Mszy św. w Kamieńcu o godz. 11. 00.

Po raz 9. procesja uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy w piękne słoneczne i ciepłe popołudnie rozpoczęła się przed naszym kościołem klasztornym przed Mszą o godz. 15.00. Liczniej niż na pasterkę przybyłych wiernych powitał gwardian o. Alojzy Pańczak, który po przeczytaniu Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy poświęcił gałązki palmowe wykonane i rozprowadzane przez naszą woźnicką młodzież franciszkańską.

W tym roku po raz drugi wjazd Jezusa do Jerozolimy odegrała grupa prawie 40 aktorów z Opalenicy. Była to pierwsza część Misterium Męki Pańskiej, które zostało odegrane w kościele św. Mateusza i na ulicach Opalenicy w piękny wieczór Wielkiego Wtorku 16 kwietnia W postać Jezusa jadącego na osiołku prowadzonym przez p. Czesława Chojnackiego i Tobiasza Janeckiego wcielił się Krzysztof Kasperczak z Opalenicy. Były dzieci niosące przed jadącym Jezusem gałązki palmowe. Byli apostołowie wznoszący na cześć Jezusa okrzyki „hosanna Synowi Dawidowemu”, była Matka Najświętsza, Maria Magdalena, tłum niewiast jerozolimskich i mężczyźni w historycznych strojach oraz tłumy wiernych oglądających drugi raz taki sposób odtworzenia tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Wchodzących do kościoła powitał śpiew „Golgoto, Golgoto, Golgoto! W tej ciszy przebywam wciąż rad…”

Bogu dzięki za wspaniałych aktorów i słoneczną pogodę, piękne przedstawienie przybliżające nam opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy i za panią Renatę Knop, która mimo zmęczenia przygotowała i wystawiła całe Misterium Męki Pańskiej, którego epizod woźnicki był pierwszą ze scen. Pani Renato, tak dalej trzymać i nie zniechęcać się! Wierni uczestniczący w woźnickiej scenie wjazdu byli pod wielkim wrażeniem i zachwytem. Bo mamy także Pani i opalenickim aktorom do zawdzięczenia odegrane przed pasterką ubiegłego roku piękne Kolędarium Polskie.

I jeszcze trzeba wspomnieć, sprawiającego wrażenie pokornego osiołka, milczącego świadka i uczestnikach wydarzeń, którego zawdzięczamy życzliwości i otwarciu p. Józefa Sadłochy z siedliska „Józefówka” koło Nowego Tomyśla.