Święcenia diakonatu i prezbiteratu

Dnia 23 maja 2019 roku w Poznaniu odbyła się uroczysta Msza Święta z udzieleniem święceń diakonatu i prezbiteratu. Święceń udzielił J.E abp. Stanisław Gądecki. Święcenia diakonatu otrzymali dk. January Mariusz Grochowy z Bucza oraz dk. Ksawery Przemysław Bolek ze Środy Wielkopolskiej, z kolei święcenia prezebiteratu otrzymał o. Fabian Artur Witkowski z Kurzętnika. W homilii ks. Arcybiskup przypomniał historię mianowania diakonów z czasów apostolskich oraz wspomniał o radości doskonałej w życiu Świętego Franciszka. Nowym diakonom i prezbiterowi życzymy wytrwałości na drodze powołania oraz miłości do Jezusa i bliźnich.

br. Bernardyn

 

Abp Gądecki: trzeba stworzyć wspólnoty żyjące prawem miłości

Trzeba stworzyć wspólnoty, które będą miały odwagę żyć ewangelicznym prawem miłości wzajemnej, które ukażą innym, co to znaczy być uczniem Jezusa – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. połączonej z udzielaniem święceń braciom franciszkanom w kościele pw. św. Franciszka Serafickiego. Dwaj akolici – bracia Ksawery i January przyjęli święcenia diakonatu, a brat Fabian został wyświęcony na kapłana.

W homilii przewodniczący KEP zwrócił uwagę na wybiórcze postrzeganie Kościoła, które zatrzymuje się wyłącznie na jego aspekcie zewnętrznym. Podkreślił, że jeśli jako chrześcijanie chcemy na nowo pociągnąć świat ku Bogu, to można to uczynić tylko w jeden sposób – trzeba udoskonalić miłość wzajemną. – Nie wierzymy samotnie, wierzymy z całym Kościołem – przypomniał abp Gądecki. Metropolita poznański zaznaczył, że „zbyt wiele mówi się dziś o akcjach, o działaniach, doskonaleniu metod apostolstwa, a zapomina się o tym, że przede wszystkim trzeba na nowo rozpalić ogień prawdziwej miłości braterskiej”. Przewodniczący KEP przypomniał, że zadanie miłości braterskiej pozostawił swoim braciom św. Franciszek. – Świadom, że miłość do Boga pozostaje niepewna, jeśli nie skonkretyzuje się w miłości do braci, Franciszek z naciskiem zalecał wszystkim, aby okazywali sobie miłość nie słowem ani językiem, ale czynem i prawdą – zaznaczył abp Gądecki. Biedaczyna z Asyżu wzywał swoich braci przede wszystkim do najwyższego uszanowania i miłości do Eucharystii.

– Prawdziwa radość, prawdziwa cnota i zbawienie duszy są udziałem tylko tych, którzy poszli za Panem w ucisku i prześladowaniu, w upokorzeniu i głodzie, w chorobie i doświadczeniu, i we wszystkich innych trudnościach – stwierdził metropolita poznański. Zaznaczył, że „jest to twarda i jednocześnie wspaniała lekcja dla nowych franciszkańskich kapłanów, jaką daje nam św. Franciszek”. Zachęcał braci franciszkanów, by zawsze ufali Panu Bogu, bo „nawet wtedy, gdy czujemy się biedni, słabi i grzeszni, to Bóg daje siłę naszej słabości, bogactwo naszemu ubóstwu, nawrócenie i przebaczenie naszemu grzechowi”. [źródło: internetowy Dziennik Katolicki]

msz / Poznań