Wielki Tydzień i uroczystość diecezjalna „Festa del Voto” w Sinalundze

Nasze przygotowanie do uroczystości Wielkiej Nocy zaczęliśmy od XVII Przeglądu Chórów w naszym kościele pt. „Sinalunga śpiewa”, który odbył się w wigilię Niedzieli Palmowej. Wystąpiły trzy chóry Ensemble Flos Vocalis z Sinalungi, pod kierownictwem Gianni Bagnoli, Gruppo Corale „Le Grazie” z Montepulciano, pod batutą Giuliana Lucani oraz Coro Stone Eight z św. Marka w Perugii pod kierownictwem Alberto Bustos. W wypełnionej po brzegi świątyni rozbrzmiewały śpiewy wielkopostne, pasyjne z różnych epok i kultur świata.

W Niedzielę Palmową na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, tym razem o. Pius dokonał wjazdu na osiołku w procesji przed poranną Mszą, gdzie przed kościołem została odśpiewana Ewangelia oraz poświęcone palmy.

Jak co roku, w dniu 25 marca, po Mszach św., w kaplicy Matki Boskiej, chętni wierni dokonali duchowej adopcji dziecka nienarodzonego, a matki oczekujące potomstwa otrzymały szczególne błogosławieństwo.

Niedzielę Palmową zakończyła Msza św. i spotkanie dla Młodzieży Franciszkańskiej oraz grupy skautów naszej diecezji.

W Wielki Poniedziałek przeżywaliśmy „Wieczerzę hebrajską”, która wprowadza wiernych w korzenie liturgii Eucharystycznej. Wielu z przybyłych po raz pierwszy uczestniczyła w tym spotkaniu i wyszło zbudowanych pogłębieniem znaków, gestów oraz modlitw, z którymi spotykamy się we Mszy św.

W Wielki Wtorek mieliśmy dla wiernych „noc konfesjonałów” zorganizowana po raz drugi wraz z naszą parafią, a w Wielką Środę, po Mszy krzyżma z biskupem Stefano w Montepulciano, uczestniczyliśmy w przygotowaną przez tutejszy teatr oraz naszych wiernych, „filodramacie” Pasja Chrystusa, który miał wielkie powodzenie wśród odbiorców.

Podczas Triduum Paschalnego odprawiliśmy Mszę Wieczerzy Pańskiej z obmyciem nóg 12 mężczyznom, Drogę Krzyżową w alei prowadzącej do Sanktuarium oraz 48 godzinne nabożeństwo przy Ciemnicy i Grobie Pańskim. Wraz w pełnym kościołem wiernych odprawiliśmy w Noc Paschalną liturgię świąteczną, którą zakończyliśmy złożeniem sobie życzeń wzajemnie przy dużym jaju czekoladowym rozbitym przez najmłodszego uczestnika liturgii.

W Poniedziałek Wielkanocny uczciliśmy, według zapisów kronik tego Sanktuarium, błogosławionego Piotra z Trequandy, naszego współbrata, który przyniósł z Ziemi Świętej i pozostawił w Sinalundze cudowny obraz Matki Bożej. Wierni, po Mszach św. mogli uczcić przechowywane w naszym kościele relikwie błogosławionego Piotra.

Zaś we wtorek obchodziliśmy uroczystość ślubu złożonego przez naszą diecezję Matce Bożej za uratowanie Doliny rzeki Chiany i tutejszego ludu od trzęsień ziemi, epidemii oraz powodzi. Poranną Mszę celebrował wikariusz prowincji Toskańskiej OFM o. Livio Crisci a wieczorną – biskup Stefano Manetti wraz ze współbraćmi z Chianciano. Po Mszy odbyła się procesją z błogosławieństwem osób starszych i chorych, pól i gajów oliwnych, a na koniec dzieci. W imieniu dzieci i młodzieży, jedna z dziewcząt odnowiła akt poświęcenia się Sercu Maryi. Całość uroczystości zakończyła się małym rinfresco na dziedzińcu klasztornym.

Bracia z Sinalungi