IMG_20191230_113946

„Zawsze w drodze, nigdy niewykorzenieni”. Taizé we Wrocławiu

28 grudnia 2019r. rozpoczęło się 42 Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu. Na wspólne modlitwy przyjechało około 15 tys. młodych ludzi, a wśród nich grupa z Jarocina wraz z br. Bernardynem i br. Fabianem.

Oprócz polskiej narodowości mogliśmy spotkać ludzi z ponad 60 krajów. Każdy z nas jest inny i każdy z nas potrzebuje innego spotkania z Bogiem. Modlitwy Taize mają swój schemat i formę, opierają się na śpiewie kanonami i Słowie Bożym i przyciągają rokrocznie wiele tysięcy młodych. Te kilka dni, które spędziliśmy we Wrocławiu, pomogło odnaleźć w sercach młodych ludzi z różnych krajów wspólny mianownik, którym jest Bóg. Mimo odległości, każdy z nas przyjechał po to, by spotkać SIĘ z Panem
i drugim człowiekiem. Nasza jarocińska grupa trafiła do parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie, gdzie nocowaliśmy i uczęszczaliśmy na poranne modlitwy przygotowane przez parafian. Serce człowieka jest naprawdę otwarte, a dostrzegliśmy to po osobach, które nas gościły, ponieważ nie łatwo jest udostępnić swoje mieszkanie, dom, osobom których się nie zna. Mimo to, gospodarze oddawali swoje klucze od mieszkań, a nawet w jednym przypadku swój własny samochód, by móc dojechać na modlitwy. Możemy być dumni z naszego kraju, że w taki piękny sposób wrocławianie i okoliczni mieszkańcy tak pięknie przyjęli pielgrzymów Europejskiego Spotkania Młodych.

We Wrocławiu głównym miejscem spotkania była Hala Stulecia, która mieści 10 tys. ludzi. Pozostali uczestnicy spotykali się w różnych kościołach w centrum miasta. W przedostatni dzień Europejskiego Spotkania Młodych organizowanych przez Wspólnotę Taizé w Hali Stulecia odbyło się spotkanie dla Polaków – młodzieży uczestniczącej w spotkaniu oraz przyjmujących ich rodzin z archidiecezji wrocławskiej. Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny, koncelebrowali m.in. biskup opolski Andrzej Czaja i abp Grzegorz Ryś, który wygłosił kazanie. Przed Mszą św. młodzi wolontariusze dzielili się swoim doświadczeniem życia chrześcijańskiego. Po powrocie do przypisanych parafii o godz.: 23:00 udaliśmy się na ostatnią modlitwę w 2019 roku, którą zakończyło tzw. „Święto Narodów” gdzie grupy gości przedstawiały swoje kraje i kultury.
W pierwszy dzień nowego roku wraz z gospodarzami udaliśmy się na podsumowującą Eucharystie a po niej na wspólny obiad.

Chcemy jeszcze raz podziękować naszym gospodarzom z Oławy, którzy nas tak pięknie przyjęli i mamy nadzieję, że uda nam się pojechać w przyszłym roku do Turynu na kolejne Europejskie Spotkanie Młodych.

Br. Fabian ofm

zdjęcia

Wrocław